Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10943031



*

nr 1094 3031


Anna Gardell-Ericson

(1853-1939), Sverige


Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), 'Backudden Marstrand', motivet: 22x14 ca


Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 mars 2017
kl 19:10:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/3 11:43:24 1      4.000 kr
6/3 08:48:06 2      3.200 kr
6/3 08:48:06 1      3.400 kr (Budbetjänt)
6/3 08:48:15 2      3.800 kr
6/3 08:48:15 1      4.000 kr (Budbetjänt)
6/3 08:49:14 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Anna Gardell-Ericson

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Läs mer om Anna Gardell-Ericson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 9363 Akvarell
    Gunvor Siik, fotografen. Signerad. Akvarell, bildm..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:16
  • 9064 Akvarell
    Hans Prins (f. 1908), Sverige. Signerad, daterad 7..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:39
  • 9386 Akvarell
    Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. (tillskriven)..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:24
  • 9185 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad Paul, södermotiv...//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:17
  • 9325 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 76, land..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:06
  • 9315 Akvarell
    Signerad Geerd, "Tomte". Akvarell, bildmått: 40x27..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:45




Ladda ner broschyr